„Pajączki” żylne to bardzo małe, cienkie zbitki czerwonych, niebieskich lub fioletowych żył, które znajdują się blisko powierzchni skóry i tworzą małe wzory na kształt pajączków lub rozgałęzień. Mogą pojawić się wszędzie na ciele, ale najczęściej występują na twarzy i nogach. Żylaki to przekręcone, powiększone lub rozciągnięte żyły, leżące głęboko pod skórą lub wewnątrz mięśni nóg.
U kobiet występuje dwa razy większe prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków niż u mężczyzn. Dokładna przyczyna występowania „pajączków” żylnych i żylaków nie jest znana. Pajączki żylne powstają w wyniku dziedzicznej słabości ścianek małych naczyń krwionośnych położonych blisko powierzchni skóry. W żylakach, normalny przepływ krwi jest zaburzony przez duże lub zwinięte żyły, co powoduje, że zastawki nie funkcjonują prawidłowo, pozwalając na zwiększenie ciśnienia w żyłach. Zastawki niszczeją, pozwalając na gromadzenie się krwi w żyłach.
„Pajączki” żylne i żylaki są bardzo powszechne. Największym czynnikiem dla rozwoju tych dolegliwości jest dziedziczność. Kolejne czynniki to ciąża, zmiany hormonalne, zwiększenie wagi ciała i brak ćwiczeń.
Pajączki żylne i żylaki mogą zostać spowodowane również przez przedłużone okresy siedzenia lub stania, niszczący wpływ promieni słonecznych oraz niektóre choroby skóry.
Większość żylaków to tylko dolegliwość kosmetyczna, jednak niektóre żylaki mogą spowodować wrzody wynikające ze złego krążenia.
Jeżeli żylaki nie są leczone, mogą doprowadzić do niepełnosprawności.